Çok Yakında

|

Assembly Buildings

Hatırat Yazma Atölyesi | Bilgilendirme

Hatırat Yazma Atölyesi | Bilgilendirme

Saat ve Yer

Çok Yakında

Assembly Buildings, Levent, Büyükdere Cd. No: 175/7, 34398 Şişli/İstanbul, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

KENDİ HİKÂYENİ ANLAT

HATIRAT YAZMA ATÖLYESİ

“Hayatınızın bir hikâye olduğunu fark etmeniz, onu hakkıyla yaşamanıza yardımcı olabilir.”

Ursula K. Le Guin

Her anlatı bir kurgudur. Hayatınızın, anılarınızın gerçekten  yaşanmış olaylardan oluşması bu gerçeği değiştirmez. Olaylar dizgesini  bir hikâyeye dönüştürecek olan şey ise onu hangi perspektiften  anlattığınız ve nasıl kurguladığınızdır. Bir hikâyeyi anlatmanın birden  çok yolu vardır. Kendi hikâyenize yükleyeceğiniz anlam, hikâyenizin  yolunu belirleyecektir.

Kendi Hikâyeni Anlat atölyesi kapsamında anlatmanın yolları,  kurgunun inşası, karakterlerin derinleştirilmesi ve baştan sona bir  hikâyen anlatmanın incelikleri üzerinde duracağız.

Atölye boyunca yapacağınız uygulamalar ve bunların  değerlendirilmesiyle, atölye sonunda kendi hikâyenizi anlatabileceğiniz  bir taslağa kavuşmanız hedeflenmektedir.

Eğitimin İçeriği:

• Karakter, kurgu, olay örgüsü, anlatının dilini oluşturma gibi konularda temel bilgilerin verilmesi.

• Hatırat, günlük, biyografi, otobiyografi ve biyografik ya  da otobiyografik romanın farklılıkları ve benzerliklerine dair temel  bilgilerin verilmesi.

• Bir hatıratın başlangıcı, anlatının geliştirilip hikâyenin  açılması, finalin bulunmasına yönelik katılımcılardan istenecek  uygulamalar ve bunların değerlendirilmesi.

• Anlatının unsurlarının kullanılması üzerine teknik  bilgilerin verilmesi ve katılımcılardan istenecek uygulamalar ve  bunların değerlendirilmesi.

Eğitim Süresi:

4 hafta

Haftada 1 gün

Toplam 16 saat

Kontenjan:10 kişi