Bilgilendirme | Online Atölye

Kintsugi Atölyesi Online | Bilgilendirme

Eğitmen Handan Akın ile
Kintsugi Atölyesi Online | Bilgilendirme

Saat ve Yer

Bilgilendirme
Online Atölye

Bu Etkinlik Hakkında

KIRILANLARI TOPLAYALIM

Kintsugi Nedir? “Yaşanan her şey değerlidir!” diye sessizce haykıran Japon sanatı!

Kintsugi, aslında hiçbir şeyin gerçekten kırılmadığı, Antik Japon   Felsefesine dayanır. Kitnsugi tekniğini kullanan sanatçılar, kırılmış   seramikleri altın ve gümüş ile birleştirerek, yaşanmışlığın özgün ve   benzersiz izlerini taşıyan eserler ortaya çıkarırlar. 500 yıllık bir   geleneğe sahip olan bu teknik, kırılan objelere kaybettikleri   fonksiyonlarını kazandırmanın ötesinde, değerli bir yaşam dersi sunar.

Kintsugi, kırılmanın aslında bir bozulma ve yokluğa gidiş değil, yeni   bir varoluş biçimi olduğuna işaret eden, umut dolu yaşam metaforları   üreten bir sanattır.

Kintsugi, kırılmış bir tabağın, değer verilerek üzerinde   çalışıldığında, olumlu düşüncenin olağanüstü bir kanıtı haline   gelebileceğini gözler önüne sermesi bakımından da ilginçtir.

Kitsugi ile, kırılmanın izleri gizlenmez, tam tersine vurgulanır.   Kitsugi sanatı, wabi-sabi anlayışına dayanır. Wabi-Sabi, yaşamın hiçbir   unsurunu kusur olarak görmez, tersine ona göre yaşam tüm unsurları ile   değerlidir. Tam da bu noktada Doğu ve Batı felsefelerinin farkı ortaya   çıkar. Doğu yaşanmışlığı ve ‘kusuru’ kutsarken,batı simetriyi ve   kusursuzluğu kutsar.

Ders İçeriği

  • Kintsugi'nin tarihçesi ile ilgili giriş
  • Demo olarak bir ürün kırılımı ve yapıştırılma adımı için gerekli bilgilerin aktarılması
  • Katılımcılara kitlerin dağıtılması ve kırım işlemi
  • Yaldız tozu ve yapıştırıcı ile kırılan parçaların birleştirilmesi

*Atölyede kullanılacak tüm malzemeler Akademi tarafından sağlanacaktır.